Inspired by the famous biblical character, this humorous and instantly recognisable costume is perfect for themed parties, stage productions, Book Week, religious events and fancy dress occasions.
The costume features a flesh-coloured bodysuit made from comfortable polyester fabric with a convenient zip closure at the back for easy dressing. A removable fig leaf decal is attached to the front, allowing you to customise the look as desired.
Completing the outfit is a matching wired leaf headpiece that adds the perfect finishing touch to your Garden of Eden transformation.
This fun and lightweight costume is ideal for biblical themes, historical costumes, couples costumes and novelty dress-up events.
| SKU | 58142 |
| Barcode # | 8003558581429 |
| Brand | Widmann |
| Shipping Weight | 0.3500kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.380m |
| Shipping Cubic | 0.002128000m3 |
Help other Shindigs users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Inspired by the famous biblical character, this humorous and instantly recognisable costume is perfect for themed parties, stage productions, Book Week, religious events and fancy dress occasions.
The costume features a flesh-coloured bodysuit made from comfortable polyester fabric with a convenient zip closure at the back for easy dressing. A removable fig leaf decal is attached to the front, allowing you to customise the look as desired.
Completing the outfit is a matching wired leaf headpiece that adds the perfect finishing touch to your Garden of Eden transformation.
This fun and lightweight costume is ideal for biblical themes, historical costumes, couples costumes and novelty dress-up events.
| SKU | 58142 |
| Barcode # | 8003558581429 |
| Brand | Widmann |
| Shipping Weight | 0.3500kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.380m |
| Shipping Cubic | 0.002128000m3 |
Help other Shindigs users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
© 2003 - 2026 Shindigs. ABN: 51101315502.