Perfect for Peter Pan, Robin Hood, forest elves, fairies and fantasy adventurers, this classic costume is ideal for Book Week, themed parties, stage productions and dress-up events.
The tunic is made from soft green faux velvet fabric and features zig zag detailing on the sleeves, collar and hemline. Decorative leather-look strap lacing across the chest adds a traditional woodland and medieval-inspired touch.
The matching pointed hat is fully lined and finished with a red feather decal, while the included thin brown belt completes the iconic forest hero look.
Easily accessorised with tights, boots, bows and arrows, fairy wings or costume makeup to create a character that is uniquely your own.
| SKU | 76461WI |
| Barcode # | 8003558764617 |
| Brand | Widmann |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Shipping Cubic | 0.002244000m3 |
Help other Shindigs users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Perfect for Peter Pan, Robin Hood, forest elves, fairies and fantasy adventurers, this classic costume is ideal for Book Week, themed parties, stage productions and dress-up events.
The tunic is made from soft green faux velvet fabric and features zig zag detailing on the sleeves, collar and hemline. Decorative leather-look strap lacing across the chest adds a traditional woodland and medieval-inspired touch.
The matching pointed hat is fully lined and finished with a red feather decal, while the included thin brown belt completes the iconic forest hero look.
Easily accessorised with tights, boots, bows and arrows, fairy wings or costume makeup to create a character that is uniquely your own.
| SKU | 76461WI |
| Barcode # | 8003558764617 |
| Brand | Widmann |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Shipping Cubic | 0.002244000m3 |
Help other Shindigs users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
© 2003 - 2026 Shindigs. ABN: 51101315502.