Featuring a tailored shaped design that comes in at the waist for a flattering fitted look, this dramatic long coat is perfect for pirate captains, kings, steampunk characters and historical themed costumes.
Made from soft brown faux suede fabric, the coat is detailed with metallic gold fabric tabs and antique gold look plastic buttons along the front and turned-over cuffs for an authentic regal appearance. Two faux front pockets add extra decorative detail, while the open front design allows for comfortable wear over shirts, vests and costume accessories.
Perfect for pirate themed parties, theatre productions, cosplay, Halloween and steampunk events, this striking coat makes a bold statement wherever you go.
| SKU | 30036 |
| Barcode # | 8003558300365 |
| Brand | Widmann |
| Shipping Weight | 0.4200kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.003360000m3 |
Help other Shindigs users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Featuring a tailored shaped design that comes in at the waist for a flattering fitted look, this dramatic long coat is perfect for pirate captains, kings, steampunk characters and historical themed costumes.
Made from soft brown faux suede fabric, the coat is detailed with metallic gold fabric tabs and antique gold look plastic buttons along the front and turned-over cuffs for an authentic regal appearance. Two faux front pockets add extra decorative detail, while the open front design allows for comfortable wear over shirts, vests and costume accessories.
Perfect for pirate themed parties, theatre productions, cosplay, Halloween and steampunk events, this striking coat makes a bold statement wherever you go.
| SKU | 30036 |
| Barcode # | 8003558300365 |
| Brand | Widmann |
| Shipping Weight | 0.4200kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.003360000m3 |
Help other Shindigs users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
© 2003 - 2026 Shindigs. ABN: 51101315502.