Symbolising remembrance and respect, the red poppy is widely recognised for its connection to ANZAC Day and memorial observances.
Perfect for wreaths, floral arrangements, graveside tributes, or display at home, this durable artificial stem offers a long-lasting alternative to fresh flowers while maintaining a realistic appearance.
Why You’ll Love It:
Key Features:
Perfect For:
Combine with lavender or rosemary stems to create a thoughtful & meaningful remembrance tribute.
Available to purchase in-store at our Newcastle shop and through our on-line store for pick-up or delivery.
PLEASE NOTE:
| SKU | FLO0045 |
| Barcode # | 9356758019322 |
| Brand | Gold Star |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.600m |
| Shipping Cubic | 0.002100000m3 |
Help other Shindigs users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Symbolising remembrance and respect, the red poppy is widely recognised for its connection to ANZAC Day and memorial observances.
Perfect for wreaths, floral arrangements, graveside tributes, or display at home, this durable artificial stem offers a long-lasting alternative to fresh flowers while maintaining a realistic appearance.
Why You’ll Love It:
Key Features:
Perfect For:
Combine with lavender or rosemary stems to create a thoughtful & meaningful remembrance tribute.
Available to purchase in-store at our Newcastle shop and through our on-line store for pick-up or delivery.
PLEASE NOTE:
| SKU | FLO0045 |
| Barcode # | 9356758019322 |
| Brand | Gold Star |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.600m |
| Shipping Cubic | 0.002100000m3 |
Help other Shindigs users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
© 2003 - 2026 Shindigs. ABN: 51101315502.