Featuring classic snap up sides, this versatile pirate hat can be styled with the sides fastened up for a traditional tri-corn appearance or worn down for a more rugged buccaneer look.
Made from durable leather-look brown vinyl, this pirate costume hat adds an authentic finishing touch to pirate outfits, cosplay costumes, theatrical productions and themed parties. Its classic pirate captain styling makes it suitable for a wide range of characters from fearless sea captains to adventurous treasure hunters.
Comfortable and lightweight, this pirate hat is perfect for costume parties, Halloween, book week and dress-up events.
| SKU | 88076906 |
| Barcode # | 9313985876906 |
| Brand | Anagram |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.009450000m3 |
Help other Shindigs users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Featuring classic snap up sides, this versatile pirate hat can be styled with the sides fastened up for a traditional tri-corn appearance or worn down for a more rugged buccaneer look.
Made from durable leather-look brown vinyl, this pirate costume hat adds an authentic finishing touch to pirate outfits, cosplay costumes, theatrical productions and themed parties. Its classic pirate captain styling makes it suitable for a wide range of characters from fearless sea captains to adventurous treasure hunters.
Comfortable and lightweight, this pirate hat is perfect for costume parties, Halloween, book week and dress-up events.
| SKU | 88076906 |
| Barcode # | 9313985876906 |
| Brand | Anagram |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.009450000m3 |
Help other Shindigs users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
© 2003 - 2026 Shindigs. ABN: 51101315502.