Inspired by brave knights and medieval warriors, this costume is perfect for Book Week, school events, historical themes, medieval festivals and imaginative play.
The costume includes a striking red and black tunic featuring short sleeves, a quarter-split colour design and a metallic silver heraldic lion print on the centre front. A metallic silver hood and attached cowl drape over the shoulders to emulate chainmail armour, creating an authentic knightly appearance.
Completing the outfit is a black fabric belt with an easy tie closure, allowing for an adjustable fit and finishing the medieval warrior look.
Pair with a toy sword, shield and boots to create the ultimate brave knight costume.
| SKU | 59737 |
| Barcode # | 8003558597376 |
| Brand | Widmann |
| Shipping Weight | 0.2100kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.360m |
| Shipping Cubic | 0.002484000m3 |
Help other Shindigs users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Inspired by brave knights and medieval warriors, this costume is perfect for Book Week, school events, historical themes, medieval festivals and imaginative play.
The costume includes a striking red and black tunic featuring short sleeves, a quarter-split colour design and a metallic silver heraldic lion print on the centre front. A metallic silver hood and attached cowl drape over the shoulders to emulate chainmail armour, creating an authentic knightly appearance.
Completing the outfit is a black fabric belt with an easy tie closure, allowing for an adjustable fit and finishing the medieval warrior look.
Pair with a toy sword, shield and boots to create the ultimate brave knight costume.
| SKU | 59737 |
| Barcode # | 8003558597376 |
| Brand | Widmann |
| Shipping Weight | 0.2100kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.360m |
| Shipping Cubic | 0.002484000m3 |
Help other Shindigs users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
© 2003 - 2026 Shindigs. ABN: 51101315502.